fbpx

Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego

Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego

Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego przedstawia zasady praktyki i etyki zawodowej tłumacza przysięgłego. Nie jest on jednak aktem normatywnym, lecz zbiorem wartościowych wskazówek.

Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego – link do pobrania

Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego jest dostępny do pobrania ze strony TEPiS tutaj:

  • Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego – pobierz

Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego – informacje ogólne

Na wstępie należy zauważyć, że Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego nie jest aktem normatywnym, tj. nie zawiera przepisów, a zatem nie tworzy norm prawnych. Mówiąc prostszym językiem – nie jest prawem, czyli nie określa praw i obowiązków. Jest to dokument w pewnym sensie pomocniczy, zawierający szereg najczęściej dobrych praktyk zawodowych i etycznych tłumacza przysięgłego.

Ze swojej perspektywy mogę dodać, że kodeks stanowi także wartościowe źródło praktycznych informacji o wykonywaniu tłumaczeń poświadczonych dla kandydatów na tłumacza przysięgłego – osób przygotowujących się do egzaminu na tłumacza przysięgłego. Pisałem o tym szerzej w tym artykule na blogu. Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego warto czytać pamiętając, że nie zawiera on przepisów prawa. Regulacje normatywne zawarto natomiast w Ustawie o zawodzie tłumacza przysięgłego z dnia 25 listopada 2004 r. oraz Rozporządzeniu w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego z dnia 24 stycznia 2005 r. Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego został opracowany przez TEPiS czyli Polskie Towarzystwo Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych już po raz drugi. Jego najnowsza aktualna wersja pochodzi z 2018 roku.

Kodeks zawodowy tłumacza przysięgłego – formalne zasady sporządzania tłumaczeń poświadczonych

Dla adeptów zawodu tłumacza przysięgłego przygotowałem z pomocą Kodeksu zawodowego tłumacza przysięgłego artykuł Formalne zasady sporządzania tłumaczeń poświadczonych. Omawiam tam moim zdaniem najważniejsze reguły dotyczące pracy tłumacza przysięgłego nad tekstem pisanym z formalnego punktu widzenia.

Koszyk
  • No products in the cart.
Facebook
LinkedIn
Instagram
0